Фриулци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фриулци
Bandiere dal Friûl.svg
Подрачја со значајно население
Flag of Friuli-Venezia Giulia.svg Фриули Венеција600,000 говорници на фриулски[1]-1,000,000 етничко население [2]- 2,000,000 вклучувајќи ја дијаспората
Јазици
Фриулски, венецијански, италијански
Вероисповед
Воглавно римокатолици
Сродни народи
Ладинци, Романши, Ломбардци

Фриулците, исто така наречени Фриуланци или Фурланци ― етнолингвистичко малцинство кое живее првенствено во Италија, со значителна дијаспора.

Фриулците првенствено го населуваат регионот Фриули и зборуваат на ретороманскиот јазик фрулски, кој е тесно поврзан со ладинскиот, кој се зборува првенствено во Јужен Тирол/Горно Адиџе, и со ретороманскиот јазик, домороден во кантонот Граубинден во Швајцарија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Околу 600.000 Фриулци живеат во историскиот регион Фриули и во делови од Венеција. Некои други илјадници живеат во дијаспората главно во САД, Канада, Аргентина, Бразил, Австралија и Белгија.

Тие традиционално зборуваат фриулнски, посебен реторомански јазик кој е втор по големина признат малцински јазик во Италија по сардинскиот. Генетски, Фриулците се групираат со пошироки население во Европа, иако сè уште покажуваат најголема генетска сличност со другите италијански населенија. Фурланците дури служеле за време на Првата светска војна, особено во Битката кај Виторјо Венето, каде што 7.000 Фурланци биле заробени од италијанската војска. Фриулците служеле и во Втората светска војна, но останале само неколку записи на оваа тема.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Number of Friuilian speakers per: http://www.arlef.it/en/friulian-language/sociolinguistic-condition/5#/sociolinguistic-condition Архивирано на 22 февруари 2019 г. - Study made by Arlef, Association of Region for the Friulian Language
  2. Комбинирано население во Горица, Удине, и Порденоне.
  3. Esko, T; Mezzavilla, M; Nelis, M; Borel, C; Debniak, T; Jakkula, E; Julia, A; Karachanak, S; Khrunin, A; Kisfali, P; Krulisova, V; Aušrelé Kučinskiené, Z; Rehnström, K; Traglia, M; Nikitina-Zake, L; Zimprich, F; Antonarakis, SE; Estivill, X; Glavač, D; Gut, I; Klovins, J; Krawczak, M; Kučinskas, V; Lathrop, M; Macek, M; Marsal, S; Meitinger, T; Melegh, B; Limborska, S; Lubinski, J; Paolotie, A; Schreiber, S; Toncheva, D; Toniolo, D; Wichmann, HE; Zimprich, A; Metspalu, M; Gasparini, P; Metspalu, A; D'Adamo, P. "Genetic characterization of northeastern Italian population isolates in the context of broader European genetic diversity". European Journal of Human Genetics. 21: 659–665. doi:10.1038/ejhg.2012.229. PMC 3658181 Freely accessible. PubMed (англиски).
  • „Friulians“. World Directory of Minorities and Indigenous People. Minority Rights Group International. Посетено на 15 август 2022.