Француски Роми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Француски роми
Вкупен број
20,000 - 400,000 (проценка)[1]
Подрачја со значајно население
Алзас, Аквитанија, Ил де Франс, Лангдок-Русијон, Лорена, Југ-Пиринеи, Север-Па де Кале, Прованса-Алпи-Азурен Брег, Рона-Алпи
Јазици
Француски, Шпански, Ромски, Синти-Мануче, Ероминчела
Сродни народи
Роми

Француски Роми, познати по употребата на француски јазик како гитанс, цигани или манучиетничка група која потекнува од Северна Индија. Не се познати точниот број на Роми во Франција - проценките варираат од 20 000 до 400 000 жители. Според овие проценки, најмалку 12,000 Роми живеат во неофицијални урбани кампови низ целата земја, при што француските власти честопати се обидуваат да ги затворат. Во 2009 година, француската влада испрати повеќе од 10,000 странски Роми назад во Романија и Бугарија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Situation of Roma in France at crisis proportions - report“. EurActiv. Посетено на 2015-09-27.
  2. „Q&A: France Roma expulsions“. BBC News. 19 August 2010. Посетено на 22 August 2010.