Прејди на содржината

Феноскандија

Координати: 63°00′00″N 17°00′00″E / 63.0000° СГШ; 17.0000° ИГД / 63.0000; 17.0000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Феноскандија
Карта на Феноскандија
Географија
МестоСеверна Европа
Координати63°00′00″N 17°00′00″E / 63.0000° СГШ; 17.0000° ИГД / 63.0000; 17.0000
Соседни водни површиниСеверноледен Океан, Атлантски Океан
Највисоко издигнување2.469 м
Највисока точкаГалхепинген
Управување
Копнена
Копнена
Копнена
Цела или дел од копнената територија на Мурманската област, Република Карелија и Ленинградската област

Феноскандија (фински: Fennoskandia; шведски: Fennoskandien; норвешки: Fennoskandia; руски: Фенноскандия) — географски поим што дефинира дел од нордискиот регион опфатен од Скандинавија, Финска, Руската Република Карелија и Мурманската Област со целиот полуостров Кола[1] како и делови од Ленинградската Област. Овој поим најчесто се користи за вклучување на Финска во во регион со Норвешка и Шведска. Поимот првпат бил употребен во 1898 година од финскиот геолог Вилхелм Ремзи,[2] а името потекнува од латинските зборови (Финска) и (Скандинавија).[3] Во тоа време, Финска била дел од Руското Царство, па затоа често била географски вклучена во Источна Европа. Помеѓу двете светски војни, ориентацијата на владата во Хелсинки била да бара дистанца и од Москва и од Стокхолм, така што земјата се самоопределила како дел од Средна Европа заедно со балтичките држави Естонија, Летонија и Литванија. По Втората светска војна и советската анексија на балтичките држави, терминот Феноскандија повторно станал популарен, бидејќи Финска тогаш сакала да се гледа како дел од Северна Европа.

  1. The Oxford Handbook of the Archaeology and Anthropology of Hunter-Gatherers, eds. Vicki Cummings; Peter Jordan; Marek Zvelebil (Oxfored; New York: Oxford University Press) (2014). стр. 838.
  2. De Geer, Sten (1928). „Das geologische Fennoskandia und das geographische Baltoskandia“ (PDF). Geografiska Annaler (немачки). Swedish Society for Anthropology and Geography. 10: 119–139. OCLC 604361828. Посетено на 22. 4. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Fennoscandia [fen′ō skan′dē ə]“. Your Dictionary. LoveToKnow, Corp. Посетено на 20. 4. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Ramsay, W., 1898. Über die Geologische Entwicklung der Halbinsel Kola in der Quartärzeit. Fennia 16 (1), 151 p.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]