Фарго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Фарго (Fargo)“
Fargo.jpg
Постер
Режисер Џоел Коен
Итан Коен
(неспомнат)
Продуцент Итан Коен
Џоел Коен(неспомнат)
Сценарист Џоел Коен
Итан Коен
Настапуваат Френсис Мек-Дорманд
Вилијам Х. Мејси
Стив Бушеми
Харв Преснел
Питер Стормар
Музика Картер Бурвел
Кинематографија Роџер Дикинс
Премиерамарт 8 1996 (1996-03-08)
Времетраење 98 минути
Јазик англиски
Буџет 7 милиони долари
Бруто заработка 60.611.975 долари

Фарго (англиски: Fargo) е американски филм (мрачна комедија) од 1996 година, во режија и по сценарио на Џоел и Итан Коен. Главните улоги во филмот ги играат: Френсис Мек Дорманд, Вилијам Мејси, Стив Бушеми, Питер Стормар, и Харв Преснел.

Филмот бил номиниран за седум награди „Оскар“, од кои освоил два: за најдобро сценарио и за најдобра главна женска улога.[1] Исто така, филмот освоил и една награда на БАФТА, како и награда за најдобра режија на Канскиот филмски фестивал во 1996.[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Продавачот на автомобили од Минесота, Џери Ландергард (го игра Мејси) има итна потреба од многу пари за да започне еден бинзис. Тој се обраќа до таткото на својата сопруга (го игра Преснел), но тој не сака да му ги даде парите, туку инсистира самиот тој да ја направи зделката. За да собере пари за својот потфат, Џери се договара со двајца криминалци (ги играат Бушеми и Стормар) да ја киднапираат неговата жена и од нејзиниот татко да бараат голема сума пари. Криминалците ја грабнуваат жена му, а нејзиниот богат татко се согласува да ги плати парите. Меѓутоа, работите не одат во согласност со неговата замисла: носејќи ја грабната жена кон нивното засолниште, криминалците убиваат полицаец и двајца други сведоци, така што полицијата започнува истрага. Истовремено, таткото на неговата сопруга сака лично да ги однесе парите и притоа криминалците го убиваат.
Во меѓувреме, бремената полицајка Марџ (ја игра Мек Дорманд) упорно оди по трагата на криминалците и разговара со Џери, кој притиснат од нејзината упорност, бега од канцеларијата. Помеѓу криминалците започнува караница при што едниот од нив го убива својот соработник, а претходно ја убива и грабнатата жена. Сепак, Марџ успева да го уапси убиецот, а подоцна, полицијата го пронаоѓа и избеганиот Џери.[3] [4] [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Oscars.org“. Awardsdatabase.oscars.org. 29 јануари 2010. http://awardsdatabase.oscars.org/ampas_awards/DisplayMain.jsp?curTime=1232207703515. посет. 28 февруари 2010 г. 
  2. „Festival de Cannes: Fargo“. festival-cannes.com. http://www.festival-cannes.com/en/archives/ficheFilm/id/4685/year/1996.html. посет. 16 септември 2009 г. 
  3. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 18.
  4. Антена, број 852, 24.10.2014, стр. 27.
  5. IMDb, Fargo (1996) (пристапено на 9.6.2015)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]