ФК Барселона Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барселона Ц
Целосно имеФудбалски Клуб Барселона Ц
ПрекариБарса
Основан1969
Распуштен2 јули 2007
СтадионМини Естади
Барселона, Каталонија
Шпанија
(Капацитет: 15,276)
ПретседателШпанија Жоан Лапорта
МенаџерШпанија Хуан Карлос Рохо
Лига3ª – Група 5
2006–073ª – Група 5, 13-то место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалски Клуб Барселона Ц — поранешен шпански фудбалски клуб кој се распаднал на 2 јули 2007 година. Овој младински тим на ФК Барселона, ги играл домашните натпревари на стадионот Мини Естади.

Основан во 1967 како „Барселона Аматер“, го усвоил името ФК Барселона Ц во 1993 година. За разлика од Англиската лига, младинските екипи во Шпанија играат во истата фудбалска пирамида како нивниот сениорски тим, без играње во одделна младинска фудбалска лига.

ФК Барселона Ц последен пат играла во четвртата лига. Клубот немал право за промоција во третата лига, поради тоа што ФК Барселона Б се натпреварувале во таа категорија. Тогашниот клупски претседател Жоан Лапорта одлучи да не го запиште тимот во Примера Каталана за сезоната 2007-08, по испаѓањето на Б тимот во четвртата лига.[1]

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]