Мини Естади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мини естади
Mini Estadi
Мини Естади
Место Барселона,  Шпанија Шпанија
Координати 41°22′47″N 2°07′05″E / 41.37972° СГШ; 2.11806° ИГД / 41.37972; 2.11806
Отворен 23 септември 1982 (1982-09-23)
Сопственик ФК Барселона
Оператор ФК Барселона Б
Подлога Трева
Архитект Жозеп Касалс
Игра ФК Барселона Б (1982денес)
ФК Барселона Ц (1982–2007)
Барселона Драгонс (Европска рагби лига) (2002–2003)
Перпињан (2009–денес)
Гледачи 15.276

Мини естади (шпански: Mini Estadi, со значење „Мал стадион“) — фудбалски стадион сместен во Барселона, Каталонија, Шпанија. Овој стадион со сместивост од 15.276 седишта се наоѓа спроти Камп ноу, домашниот стадион на ФК Барселона.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]