Ума Турман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ума Турман

Ума Карума Турман (родена 29 април, 1970)[1] е американска глумица и модел. Таа има настапувано во различни филмови, почнувајќи од романтични комедии и драми па сè до научна фантастика и акциони филмови. По појавувањето во декември 1985 година и мај 1986 година во британското списание Воуг, Турман се прослави во Опасни врски (1988). Нејзината меѓународна важност се зголеми со изведбата во Пулпа Фикција (1994),[2] , за која таа беше номинирана за Academy Award, БАФТА Награди и Наградата Златен Глобус за најдобра споредна глумица. Често споменувана како муза на Квентин Тарантино ,[3] по повторната средба со директорот ја зела главната улога во двата Убие Бил филмови (2003-2004),[4] кои придонеле за нејзините две дополнителни Златен Глобус наградни номинации.[5]

Основана како водечки Холивуд глумица,[6] нејзиниот други значајни филмови вклучуваат Хенри & јуни (1990), Вистината За Мачките И Кучињата (1996), Бетмен И Робин (1997), Gattaca (1997), Les Misérables (1998), Се Излади (2005), Продуценти (2005), Премиерот (2005), Моите Супер Екс-Девојка (2006), и Ларс фон Трир's Nymphomaniac (2013) и Куќата Дека Џек Изграден (2018).[7] Во 2011 година, Thurman беше член на жирито за главната конкуренција на 64th Канскиот Филмски Фестивал, и во 2017, таа беше именуван за претседател на 70-издание's "Он Одредени Поглед" жирито. Thurman направи нејзиниот Бродвеј деби во На Parisian Жена (2017-2018).

За нејзината изведба во направени-за-HBO филм Хистерична Слепило (2002), Thurman ја освои Наградата Златен Глобус за Најдобра Глумица во Телевизиски Филм, и за нејзината пет-епизода улога во NBC музички серија Пресече (2012), таа доби прикажана во вечерните Еми Награда за номинацијата за Најдобро Холивудска Глумица во Драмска Серија.[8] Thurman има со ѕвезда во miniseries На Шамар (2015) и серија Измамници (2017-2018).

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Thurman е роден во Бостон, Масачусетс. Нејзиниот прв име "Uma" (Санскрит उमा)[9] буквално значи "сјај, светлина", и тоа е исто така една од epithets на Хинду женска Божица Parvati, додека нејзиниот втор добил името "Karuna" (Санскрит करुणा) значи "сочувство" или "емпатија".[10] на Нејзиниот татко, Роберт Александар Farrar Thurman, е професор на Индо-Тибетски Будистички Студии;[11] академски и писател, тој живееше како ракоположен Будистички монах за три години. Нејзината мајка, Nena фон Schlebrügge, високомоден модел, е роден во Мексико Сити; Nena беше откриена во Стокхолм, и се пресели во Њујорк, на возраст од 17 да се приклучат на Ford Моделирање Агенција. Thurman доби Будистички воспитување, и потрошени вкупно околу две години во Индо-Хималаите град на Almora.[12][13] израснала претежно во Amherst, Massachusetts, каде и да отиде да Amherst Регионални Средно Училиште, а потоа се пресели во Вудсток, Њујорк. Таа има тројца браќа, Ganden (б. 1967), Dechen Карл (б. 1973 година),[14] и Mipam (б. 1978), и полусестра по име Taya (б. 1961), од нејзиниот татко претходниот брак. Thurman е прв братучед на, еднаш отстранетиот, е шведскиот фудбалер Макс фон Schlebrügge.[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Thurman, Uma“. FilmReference.com. Посетено на April 22, 2014.
 2. Seal, Mark. „The Making of Pulp Fiction: Quentin Tarantino's and the Cast's Retelling“ (англиски). Посетено на February 5, 2018.
 3. „Quentin Tarantino and Uma Thurman: A Magnificent Obsession“. Rolling Stone. May 16, 2004. Архивирано од изворникот на February 27, 2017. Посетено на April 29, 2017.
 4. Press, Associated. „Uma Thurman is bloody muse for Tarantino's 'Kill Bill' films | chronicle.augusta.com“. Посетено на February 5, 2018.
 5. „Uma Thurman“ (англиски). Посетено на February 5, 2018.
 6. „Who Makes How Much“. Посетено на September 23, 2018.
 7. Collin, Robbie (May 15, 2018). „The House That Jack Built review: Lars von Trier shocks Cannes with a portrait of the artist as serial killer“. The Telegraph (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на May 16, 2018.
 8. „Uma Thurman's 'Smash' Turn Is Emmy-Nominated, So Is Choreography and Music; Jim Parsons, Denis O'Hare, Tonys Also Honored | Playbill“ (англиски). Посетено на February 5, 2018.
 9. Monier; Williams. „Sanskrit-Dictionary, p. 217“. Uni-Koeln.de. Архивирано од изворникот на May 14, 2016. Посетено на April 29, 2017.
 10. „karuNa“. SpokenSanskrit.org. Архивирано од изворникот на August 31, 2017. Посетено на April 29, 2017.
 11. „Robert Thurman Doesn't Look Buddhist“. Посетено на February 3, 2018.
 12. Wills, Domenic. „Uma Thurman - Biography“. TalkTalk Group. Архивирано од изворникот на September 30, 2015.
 13. „Uma Thurman wants to act in Bollywood“. July 1, 2011. Архивирано од изворникот на May 18, 2015. Посетено на April 29, 2017.
 14. „www.grahapada.com“. Архивирано од изворникот на 2020-02-05. Посетено на 2018-09-28.
 15. Mads Haugaard (April 29, 2010). „Uma Thurman: Et mærkværdigt barn til megastjerne“. Архивирано од изворникот на April 30, 2010. Посетено на October 20, 2010.