Ужичка Република (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Република Ужице е југословенски филм од 1974 година во режија на Жика Митровиќ. Тој е еден од најзабележителните примери на партизански филм, југословенски поджанр на филмови од Втората светска војна, кој бил популарен помеѓу 1960-тите и 1980-тите. Тука се присутни и преовладувачките теми на антифашистичката борба поставена во време на војна Југославија, бидејќи филмот ја раскажува приказната за подемот и падот на Ужичка Република, краткотрајна територија ослободена од југословенските партизани која постоела неколку месеци во 1941 година.

Филмот прикажува неколку љубовни приказни кои се одвиваат на позадината на историските настани и вклучува појавувања на Миодраг Лазаревиќ како четнички водач Дража Михаиловиќ и Марко Тодоровиќ како Јосип Броз-Тито.[1]

Филмот освои две награди „Златна арена“ на филмскиот фестивал во Пула во 1974 година, југословенските национални филмски награди, вклучително и најдобар филм и најдобра споредна женска улога (Ружица Сокиќ).[2] Бил вклучен и на 9. Меѓународен филмски фестивал во Москва каде што доби диплома.[3]

Главна глумечка екипа[уреди | уреди извор]

 • Борис Бузанчиќ – Бора
 • Божидарка Фрајт – Нада
 • Бранко Милиќевиќ – Миша
 • Милутин Миќовиќ – Радован
 • Аљоша Вучковиќ – Лука
 • Раде Шербеџија – четнички градоначалник Коста Барац
 • Марко Николиќ – Клакер
 • Иван Јагодиќ - Илија
 • Ружица Сокиќ – Мира
 • Неда Арнериќ – Јелена
 • Душан Војновиќ – Сава
 • Мија Алексиќ – Тоза
 • Петре Прличко – пекар Перо
 • Васа Пантелиќ – Драги Симиќ
 • Богољуб Петровиќ – четнички капетан Ѓорѓевиќ
 • Драган Оцокољиќ – партизански лекар
 • Миодраг Лазаревиќ – полковник Драгољуб Михаиловиќ
 • Божо Јајчанин – капетан Дуан Хадсон
 • Марко Тодоровиќ – Јосип Броз-Тито

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Uzicka Republika (1974)“. Internet Movie Database. Посетено на 5 June 2010.
 2. „21. Festival igranog filma u Puli“. Web Archive (хрватски). Pula Film Festival. Посетено на 5 June 2010.
 3. „9th Moscow International Film Festival (1975)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 2013-01-16. Посетено на 2013-01-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]