Увеитис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Увеитис
Увеитис
СпецијалностОфталмологија Уреди на Википодатоците
    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).

Увеитис е воспаление на увеата – васкуларната покривка на окото, која се наоѓа помеѓу ретината и белката на окото. Увеата се протега напред до ирисот (шареницата), хороидната покривка и цилијарното тело. Најчестиот тип на увеитис е воспаление на ирисот, наречен иритис (преден увеитис).

Симптоми[уреди | уреди извор]

Знаци и симптомите на увеитис вклучуваат:

 • црвенило на окото
 • болка во окото
 • чувствителност на светло
 • заматен вид
 • темни честички во видното поле кои лебдат
 • намален вид
 • хипопион – гнојна колекција во долниот дел од шареницата (ирисот)

Причини[уреди | уреди извор]

До сега не е детерминирана специфична причина за увеитис. Сепак, кај некои луѓе тој е асоциран со:

 • автоимуно заболување (ревматоиден артритис или анкилозантен спондилитис);
 • инфламаторно заболување (Хронова болест или улцеративе колитис);
 • инфекции (болест на мачкино гребење, херпес, сифилис, токсоплазмоза, туберкулоза);
 • повреда на окото;
 • одредени карциноми (лимфома).

Компликации[уреди | уреди извор]

Ако не се лекува, увеитисот може да ги даде следниве компликации:

 • висок интраокуларен притисок (глауком);
 • оштетување на оптичкиот нерв;
 • заматување на леќата (перде) или корнејата (рожницата);
 • одлепување на ретината;
 • губење на вид.

Лекување[уреди | уреди извор]

Лекувањето на увеитис може да вклучи:

 • анти-инфламаторни лекови;
 • антибиотици или антивирални лекови;
 • имуносупресиви или цитотоксични лекови;
 • операција – витректомија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори