Конјунктивитис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Податотека:Joy pink eye cropped.JPG
Око со конјунктивитис

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, деликатен дел од очниот капак, предниот дел на белката на окото. Може да биде предизвикан од инфекција (често се нарекува „розово око“), хемиска изгореница, физичка повреда или алергија. Често е воспалена и корнеата (кератиконјунктивитис). Причина за инфекција може да бидат неколку вируси и бактерии вклучувајќи ги и тие што предизвикуваат трахома и гонореја, и двете водат кон слепило. Конјунктивитисот пд еритема мултиформе, кожено црвенило, исто така, може да предизвика слепило. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 5, стр. 51