Трета оперативна зона на НОВ на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трета оперативна зона на НОВ на Македонија
Оперативни зони на НОВ и ПОМ (1943).jpg
Оперативни зони на НОВ и ПОМ (1943).jpg
Активнааприл 1943 - 20 декември 1944
ЗемјаМакедонија
БиткиНОБ

Трета оперативна зона на НОВ на Македонија ― Нејзиниот штаб бил формиран во почетокот на април, 1943 година.[1]

Извештај од акциите на одредите од Третата оперативна зона на НОВ и ПОМ

Територија[уреди | уреди извор]

Третата оперативна зона го опфаќала подрачјето источно од железничката линија Велес-Гевгелија, со градовите Велес, Кавадарци и Гевгелија. Со формирањето на Втората македонска бригада, на 20 декември 1943 година, со наредба од Главниот штаб на НОВ и ПОМ, бил укинат штабот на зоната. Во почетокот на август 1944 година, ова подрачје било припоено кон Втората оперативна зона со наредба на Главниот штаб на НОВ и ПОМ. Со истата наредба, се предвидувало оваа зона да го покрива просторот на поранешната Четврта оперативна зона (источна Македонија), каде што должностите на штабот на зоната ги вршел штабот на Четвртата македонска бригада, а од крајот на септември Штабот на педесеттата дивизија. Оваа состојба се задржала до крајот на октомври 1944 година, кога се формирани корпусните области.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

Под команда на штабот биле НОПО „Добри Даскалов“[2] и НОПО „Сава Михајлов“, а подоцна ѝ баталјонот „Страшо Пинџур“, Вториот баталјон и диверзантски групи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 459. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)
  2. „На денешен ден -Формиран е „Вториот-Тиквешки батаљон„“. www.rtk.mk. Посетено на 2022-01-08.
  3. „Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 233
  4. „НИКОЛА МИНЧЕВ“. sobranie.mk (англиски). Посетено на 2022-01-08.
  5. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, том I, стр. 660.
  6. „На денешен ден загина Коле Канински - АПЛА.мк - Без пардон за Битола“. apla.mk. Посетено на 2022-01-08.
  7. Андонов-Полјански, Христо (1981). Документи за борбата на македонскиот народ за самостојност и за национална држава. Скопје: Универзитет "Кирил и Методиј". стр. 490.
  8. Биографија на страницата на Собранието на Република Македонија