Втор баталјон на Третата оперативна зона

Од Википедија — слободната енциклопедија

Втор баталјон на Третата оперативна зона ― воена единица формирана на 30 октомври, 1943 година на планината Кајмакчалан од еден дел борци на баталјонот „Страшо Пинџур“ (113 борци), од придојдените рудари од рудникот „Дудица“, од новодојдените доброволци од Тиквеш и Гевгелија и од припадниците на италијанската чета „Гарибалди“ (28 италијански доброволци).[1][2]

Активност[уреди | уреди извор]

Во почетокот на ноември 1943 година, со наредба на Штабот на Третата оперативна зона, баталјонот се упатил преку Мариово на велешки терен. Во движењето кон Мариово, на 3 ноември водел борба со бугарските воени единици во реонот на село Витолиште, другиот ден кај селото Полчиште, каде ја уништил полициската станица, а на 6 ноември ѝ полициската станица во село Клиново, а во следниот напад и општината во селото Плетвар. Со наредба на Главниот штаб на НОВ и ПОМ, на 20 декември 1943 година, овој баталјон влегол во состав на Втората македонска ударна бригада.[1]

Штаб на баталјонот[уреди | уреди извор]

Штабот на баталјонот го сочинувале:[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 118. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)
  2. 2,0 2,1 „На денешен ден -Формиран е „Вториот-Тиквешки батаљон„“. www.rtk.mk. Посетено на 2021-12-21.