Тобијас Вајс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тобијас Вајс
Tobias Weis 17.jpg
Лични податоци
Роден на 30 јули 1985 (1985-07-30) (34 г.)
Роден во Швебиш Хал, Западна Германија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Бохум
Број 17
Младинска кариера
Штутгарт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2007 Штутгарт II 75 (9)
2007-2015 Хофенхајм 92 (1)
2014Ајнтрахт Франкфурт 4 (0)
2014-2015Бохум 11 (2)
2015- Бохум 4 (0)
Репрезентација
2009- Германија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Тобијас Вајс (роден во Швабиш Хал на 30 јули 1985) е германски фудбалер, играч од средниот ред на Бохум. Тој ја започнал својата професионална кариера во Штутгарт, пред да направи трансфер во Хофенхајм во 2007 година, каде играл цели седум години пред да се пресели во Бохум во 2014 најпрво на заем а потоа и со потојан договор.

Досега Вајс има одиграно и еден натпревар за германската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]