Тимузин Шух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тимузин Шух
Timuzsin Schuch 10 20171112.jpg
Лични податоци
Име и презиме Timuzsin István Schuch
Роден(а) 5 јуни 1985 (1985-06-05) (35 г.)
Нагјатад, Унгарија
Националност Унгарецn
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.97 m
Клупски податоци
Тековен клуб Веспрем
Број 5

Тимузин Шух (унгарски: Timuzsin Schuch, роден на 5 јуни 1985 година) е унгарски ракометар за Ференцварош и унгарскиот национален тим.[1][2]

Тој ја претставуваше својата земја на четири Европски шампионати (2010, 2012, 2014, 2016), три Светски шампионати (2011, 2013, 2017) и една Олимпијада (2012).[3][4]

Лично[уреди | уреди извор]

Неговиот татко е Унгарeц, додека неговата мајка е од Монголија. Двојката се запознала во Будимпешта , каде што студирала мајката на Шух.

Неговото име, Тимузин се однесува на неговите монголски корени.

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

  • Сребрен крст на крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)
  • Најдобар голман на Лигата на шампионите: 2012/13, 2014/15, 2015/16

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. EHF профил
  2. „XI European Championship 2014. Team Roster, Hungary“ (PDF). EHF. Посетено на 12 January 2014.
  3. „Magyarok a férfi világbajnokságokon, érmesek“ (унгарски). Nemzeti Sport Online. Посетено на 31 January 2011.
  4. „Timuzsin Schuch Bio, Stats, and Results“. Olympics at Sports-Reference.com. Посетено на 19 November 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]