Тибор Гечек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тибор Гечек
Лични податоци
Националност Унгарија
Роден(а)22 септември 1964
Сентготхард, Унгарија
Висина1.85 м (6 ст 1 ин)
Тежина107 kg (236 lb)
Спорт
Земја Унгарија
Спортатлетика
ДисциплиниHammer throw
Успеси и титули
Лични рекорди83.68 m (1998)

Тибор Гечек (22 септември 1964) е пензиониран фрлач на кладиво од Унгарија . Гечек е од унгарско-словенечко потекло.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој освоил два последователни бронзени медали на Светското првенство во 1993 и 1995 година. Подоцна таа година тој добил четиригодишна забрана од ИААФ поради позитивен тест за допинг . Следната година, сепак, ИААФ ја скратила максималната забрана на две години. Неговото лично најдобро фрлање било 81,68 метри, постигнато во септември 1988 година во Сомбатај, додека не фрлил 82,87 метри за дасо што го освоил Европското првенство во 1998 година . Ова достигнување му ја доделила титулата во 1998 „Унгарскиот спортист на годината“. Подоцна таа година фрлил 83,68 метри во Залаегерсег. [1]

Гечек бил избран за потпретседател на Унгарската атлетска федерација на 10 ноември 2002 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Година Настан Град Место Забелешки
Претставник на  Унгарија
1987 Светско првенство Рим 7 77.56 м
1988 Олимписки игри Сеул 6 78.36 м
1990 Европско првенество Сплит 2 80.14 м
1991 Светско првенство Токио 4 78.98 м
1992 Олимписки игри Барселона 4 77.78 м
Светски куп Хавана 1 80.44 м
1993 Светско првенство Штутгарт 3 79.54 м
1994 Европско првенство Хелсинки 5 77.62 м
1995 Светско првенство Гетеборг 3 80.98 м
1998 Европско првенство Будимпешта 1 82.87 м
1999 Светско првенство Севилја 4 78.95 м
2000 Олимписки игри Сиднеј 7 77.70 м
2002 Европско првенство Минхен 6 79.25 м

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Унгарски атлетичар на годината (5): 1988, 1992, 1993, 1998, 2000

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тибор Гечек на ИААФ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходен   од
Ботонд Шторч
Унгарски спортист на годината
1998 година
Наследник   од
Габор Балог