Ботонд Шторч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
StoczBotondFotoThalerTamas.JPG
Шторч во 2013
Лични податоци
Роден(а)30 јануари 1975
Будимпешта, Унгарија
Висина183 cm
Тежина87 кг
Спорт
Спорткану-спринт
КлубМТК
Демес-Сегед
Будимпешта Хонвед ФЦ

Ботунд Шторч (30 јануари 1975) е пензиониран унгарски спринтер кануист .

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој се натпреварувал на Олимпијадата 2000 и 2004 година и освоил три златни медали (К-2 500 м: 2000 , К-4 1000 м: 2000, 2004 ). Исто така освоил единаесет медали на Светското првенство во кану-спринт на МКФ со четири злата (К-1 500 м: 1997 , К-1 1000 м: 1997, К-4 500 м: 1997, К-4 1000 м: 1999 ) (К-2 500 м: 1999, К-4 500 м: 1998 , К-4 1000 м: 1997, 1998, 2001 ) и две бронзени (К-2 500 м: 2002 , К-4 500 м: 1999 ).

Шторч бил прогласен за унгарски спортист на годината во 1997 година за освојување на три златни медали на годинешните Светски првенства. Работел како тренер за кајакарство на Унгарскиот универзитет за физичка култура . Од 2009 година е главен тренер на Унгарскиот национален кајакарски тим.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Унгарски кајакар на годината (2): 1997, 2000
  • Унгарски Спортмен на годината (1) - гласови на спортски новинари: 1997 година
  • Унгарски претседател на годината (2) - гласови на спортски новинари: 2011, 2014 година
Ордени
  • Орден за заслуги на Република Унгарија - Офицерски крст (2000)
  • Орден за заслуги на Република Унгарија - Командантски крст (2004)
  • Орден за заслуги на Унгарија - Командантски крст со ѕвезда (2012)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходен   од
Иштван Ковач
Унгарски спортист на годината
1997 година
Наследник   од
Тибор Гечек