Прејди на содржината

Светско првенство во брзо кајакарење

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во брзо кајакарење е меѓународен натпревар во веслање на кану и кајак по мирни води организиран од Меѓународниот кану-сојуз (ICF). Ова првенство се одржува секоја година од 1970 не вбројувајќи ги Летните олимписки игри. Сè до ноември 2008, кану-спринтот беше познат како трки на мирни води.

Објасување

[уреди | уреди извор]

Кану-спринтeрите се натпреваруваат во канадско отворено кану со весло со една лопатка или пак во затворени кајаци со весла со две лопатки. Секое кану или кајак може да собере еден човек, двајца, или четири луѓе. За секое специфично кану или кајак е одредена дистанца. На пример на К-1 (кајак за еден) дистанците за натпреварување можат да бидат 200 м, 500 м, 1000 м или 5000 метри долги. Кога натпреварот ќе биде од дисциплината Ц-2 500 метри, тоа означува трка во кану за двајца на дистанца од 500 метри.[1]

Градови домаќини

[уреди | уреди извор]

Табела на медали

[уреди | уреди извор]
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Унгарија 172 132 113 417
2 СССР СССР (1950–91) 102 80 66 248
3  Германија (1938, 1991–до сега) 90 69 58 215
4  Романија 48 73 64 185
5  Источна Германија (1950–90) 73 36 36 145
6  Полска 26 61 57 144
7  Шведска 30 32 43 105
8  Русија (од 1993) 33 27 32 92
9  Канада 17 20 20 57
10  Западна Германија (1950–90) 14 19 24 57
11  Шпанија 12 17 23 52
12 Чешка Чехословачка (1938–91) 9 15 21 45
13  Франција 10 15 18 44
14  Италија 13 18 10 42
15  Бугарија 8 10 24 42
16  Норвешка 13 14 13 40
17  Данска 11 13 14 38
18  Белорусија (од 1993) 10 12 8 36
19 Австралија Австралија 9 12 13 34
20  Чешка (од 1993) 4 20 9 33
21  Украина (од 1993) 5 9 18 32
22  Словачка (од 1993) 9 7 9 25
23  Австрија 4 6 13 23
24  Југославија (1938–2002) 8 8 5 21
25  Обединето Кралство 6 7 8 21
26  Литванија (од 1990) 5 3 8 16
27  Куба 3 4 6 13
28  Финска 7 3 3 12
29 Нов Зеланд Нов Зеланд 4 5 3 12
30 Народна Република Кина НР Кина 0 6 5 11
31  САД 5 3 2 10
32  Узбекистан (од 1993) 2 2 4 8
33  Холандија 0 4 4 8
34  Белгија 1 3 2 6
35  Србија (од 2006) 1 1 4 6
36 Израел Израел (од 1948) 2 1 2 5
37  Азербејџан (од 1991) 1 2 1 4
38  Аргентина 0 2 2 4
39  Латвија (од 1993) 2 0 1 3
40  Португалија 0 1 2 3
41  Мексико 1 0 1 2
42  Словенија (од 1991) 0 1 1 2
43  Србија и Црна Гора (2003-6) 1 0 0 1
44  Казахстан 0 0 1 1
44 Јужна Африка ЈАР 0 0 1 1
44 Јапонија 0 0 1 1
Total 776 774 776 2326
  1. „About Canoe Sprint“. International Canoe Federation. not listed on webpage. Архивирано од изворникот на 2010-10-08. Посетено на 6 October 2010. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)