Габор Балог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габор Балог
Лични податоци
Националност Унгарија
Роден(а)5 август 1976(1976-08-05)(47 г.)
Будимпешта, Унгарија
Висина1.87 м (6 ст 2 ин)
Тежина75 kg (165 lb)
Спорт
Повлечен(а)2008
Успеси и титули
Лични рекорди5640 pts

Габор Балог (унгарски: Gábor Balogh роден на 5 август 1976 во Будимпешта, Унгарија ) е поранешен унгарски спортист во современ петобој кој освои сребрен медал на Летните олимписки игри 2000 во Сиднеј, Австралија.[1]

Тој беше избран за унгарски спортист на годината во 1999 и 2001 година за освојување златни медали на Светското и Европското првенство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Gábor Balogh“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 15 February 2010.
Награди
Претходен Тибор Гечек Унгарски спортист на годината
1999 година
Наследник Силвестер Чолани
Претходен Силвестер Чолани Унгарски спортист на годината

2001 година

Наследник Силвестер Чолани