Тајната вечера (слика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Тајната вечера
Il Cenacolo or L'Ultima Cena“
Творец Леонардо да Винчи
Година 1495–1498
Вид Темпера, Креда
Димензии 460 см × 880 см
Место Санта Марија деле Гразие, Милано

Тајната вечера е ѕидна слика во доминиканската црква „Санта Марија дела Грација“ во Милано, сликана од 1494 до 1498 година. „Тајната вечера“ го прикажува клучниот момент на последниот оброк што Исус им го поделил на 12-те апостоли. Сликана е од врвниот уметник Леонардо да Винчи по порачка на кнезот на Милано, Лудовико Сфорца.