Јуда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуда Искариотски го предава Исус Христос со бакнеж (Ђото ди Бондоне - 14 век)

Јуда Искариотски - еден од дванаесетте апостоли, најмногу познат по тоа што го предал Исус Христос.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јуда како тема во ументоста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Јуда се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Horhe Luis Borhes, Маštarije. Beograd: Paidea, 2006, стр. 101-105.