Татевик Сазандарјан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Татевик Сазандарјан поштенска марка од 2016 година

Татевик Сазандарјан (ерменски: Տաթևիկ Սազանդարյան, (1916–1999), била советски и ерменски оперски мецосопран која била член Врховниот совет на Советскиот Сојуз во 1958 година[1].

Таа настапувала како солист на Оперскиот театар во Ереван од 1937 до 1961 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден на 2 септември 1916 година во Хндзореск, сега сместен во Провинцијата Сијуник.

Сазандарјан пораснала во Баку, пеејќи како солист во училишниот хор од 10-годишна возраст.

Кога имала 16 години се преселила во Москва каде пеела на голем број аматерски настапи.

Откако нејзиниот талент бил забележан , таа студирала во Москва во класата на Рубен Симонов.

Почна да настапува на концерти во 1933 година.

Потоа се вратила во Ерменија.

Во 1937 година, таа станала солист во Оперскиот театар во Ереван.

Особено се памети по нејзината улога на „Паранџем“ во операта на Тигран Чухаџијан Аршак Втори " и Тамар во Армен Тигаријан" Дејвид Бек '".

Таа исто така имала главни улоги во „Кармен“ “,„ Аида ““Евгениј Онегин "

Од 1961 година, предавала на Конзерваториум на Ереван каде што станала професор во 1970 година. Паралелно, таа била на чело на одделот за соло пеење на Театарскиот институт во Ереван.

Таа стекнала голема репутација, настапувајќи во главните градови на СССР, како и во Персија, Шведска, Тунис, Унгарија, Сирија (1956), Белгија (1958, 1962), Грција (1959), Чехословачка (1960) , и Франција (1963).

Татевик Сазандарјан починала во Ереван на 6 октомври 1999 година.

Во мај 2017 година, во нејзина чест се одржал комеморативен концерт во Националниот театар за опера и балет во Ереван[2].

Улоги[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1941 година - концерт на ерменски филм (краток) - „Алмаст“.
 • 1954 година - Концерт на ерменски мајстори на уметноста - „главна улога“.
 • 1977 година - Документарен филм „Татевик Сазандарјан“ (Ереванско студио).

Награди[уреди | уреди извор]

 • Почесен уметник на Ерменската ССР (4 март 1944 година)
 • Народен уметник на Ерменската ССР (26 ноември 1947 година)
 • Народен уметник на Азербејџанска ССР (1947)
 • Народен уметник на СССР (1956)
 • Награда Сталин, трет степен (1951) - за изведба на партијата „Назели“ во операта „Хероина“
 • Државна награда на Ерменската ССР
 • Нарачка „Црвено знаме на трудот“ (4 ноември 1939 година)
 • Орден за пријателство на народите (1 септември 1986 година)
 • Орден на Свети Месроб Машдотс (1997)
 • Медали.

Сеќавања[уреди | уреди извор]

Национален натпревар за вокалисти именуван по Татевик Сазандарјан се одржува во Ерменија[3]..

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Сазандарян Татевик Тиграновна [мртва врска]
 2. САЗАНДАРЯН Татевик Тиграновна
 3. „САЗАНДАРЯН Татевик Тиграновна“. Архивирано од изворникот на 2021-04-18. Посетено на 2021-04-17.