Давид Бек (опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Давид Бек ( ерменски: Դավիթ Բեկ; руски: Давид Бек) ― опера составена од Армен Тигранијан според романот на Рафи, „Давид Бек“ (1880–82). По смртта на композиторот, операта ја завршиле Левон Хоја-Ејнатјан, Г. Будагјан, а либретото било развиено од Арам Тер-Хованисјан.[1]

Операта ги опишувал настаните околу историската личност на Давид Бек во почетокот на 18 век и борбата на ерменскиот народ против Персија и Турците Османлии.

„Давид Бек“ првпат била изведена во Ереван во 1950 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Энциклопедический музыкальный словарь, Москва 1966