Талидомид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Талидомид
Thalidomide-2D-skeletal-wavy.svg
Систематско (IUPAC) име
(RS)-2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione
Клинички податоци
Заштитени имиња Thalomid
AHFS/Drugs.com monograph
MedlinePlus a699032
Бременосна
категорија
  • AU: X (High risk)
  • US: X (Контраиндициран)
Правен статус
  • (Prescription only)
Начин на
примена
орално
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковините 55% and 66% for the (+)-R and (–)-S enantiomers, respectively
Метаболизам Hepatic (CYP2C19)[1]
Полувреме на елиминација mean ranges from approximately 5 to 7 hours following a single dose; not altered with multiple doses
Идентификатори
CAS-број 50-35-1 Yes check.svgОк
ATC код L04AX02
PubChem CID: 5426
DrugBank DB01041 Yes check.svgОк
ChemSpider 5233 Yes check.svgОк
UNII 4Z8R6ORS6L Yes check.svgОк
KEGG D00754 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:9513 X mark.svgН
ChEMBL CHEMBL468 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
Формула C13H10N2O4
Моларна маса 258.23 g/mol–
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Талидомид (play /θəˈlɪdəmd/) е седатив кој започнал да се употребува во доцните 1950-ти. Се користел и како лек за третман на лепра. Бил продаван во повеќе земји од 1957 до 1961, кога бил повлечен од пазарот откако било откриено дека предизвикува дефекти кај неродени деца. Тоа претставува "една од најголемите медицински трагедии во модерното време".[2] Во некои делови од светот оваа супстанца сè уште се користи како лек.[3]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Ando Y, Fuse E, Figg WD (1 јуни 2002 г). Thalidomide metabolism by the CYP2C subfamily. „Clin Cancer Res“ том  8 (6): 1964–73. PMID 12060642. http://clincancerres.aacrjournals.org/cgi/pmidlookup?view=long&pmid=12060642. посет. 18 јуни 2009 г. 
  2. Anon. „Thalidomide — A Second Chance? — programme summary“. BBC. http://www.bbc.co.uk/science/horizon/2004/thalidomide.shtml. посет. 1 мај 2009 г. 
  3. Anon. „Was thalidomide cause of Brazil baby birth defects?“. NewScientist. http://www.bbc.co.uk/science/horizon/2004/thalidomide.shtml. посет. 8 август 2013 г.