Лепра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лепра
24-годишен маж од Норвешка, заболен од лепра, 1886 година.
СпецијалностЗаразна болест Уреди на Википодатоците
ЧестотаГрешка во Lua во Модул:PrevalenceData, ред 28: attempt to perform arithmetic on field 'lowerBound' (a nil value)
    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).

Лепра (од гр. λέπι, рибја кожа) е хронична инфективна болест позната од античко време.[1] Позната е и како Хансенова болест. Предизвикувач на оваа болест е бактеријата Mycobacterium leprae,[2][3] која денес може успешно да се лечи со антибиотици. Времето на инкубација на оваа болест трае од неколку месеци до 40 години. Лепрата не е лесно заразна болест. За да се пренесе од еден на друг човек потребен е долготраен контакт со заболен.

Симптоми[уреди | уреди извор]

Симптомите на лепрата варираат во голема мерка од пациент до пациент. Главниот симптом е умирање на нервите и промена на крвните садови поради згрутчување на крвта.[4] Заболениот губи чувство за ладно, топло и болка. Поради ова, заболените често се повредуваат и се инфицираат без да почувствуваат болка и потреба од лекарска помош. Лепрата не убива директно, туку смртноста е последица од ваквите секундарни инфекции.

Епидемиологија[уреди | уреди извор]

Случаи на инфекција со лепра во светот, 2003 година.

Оваа болест сè уште не е искоренета, но е ограничена и е под контрола. Најголем број случаи на заболени од лепра денес има во Индија и Мјанмар. Лепрата е проблем и во Африка (Мозамбик, Танзанија) и Бразил. Годишно се регистрираат 230.000 до 270.000 нови случаи во светот (состојба од 2008 година).

Лепрата како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Лепрозниот“ (англиски: The Leper) - песна на американската рок-група „Дајносор“ (Dinosaur) од 1985 година.[5]
  • „Лепрозниот месија“ (англиски: Leper Messiah) - песна на американската хеви-метал група „Металика“ (Metallica) од 1986 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Holden (2009). „Skeleton Pushes Back Leprosy's Origins“. ScienceNOW. Архивирано од изворникот на 2009-09-22. Посетено на 2010-01-31.
  2. Sasaki S, Takeshita F, Okuda K, Ishii N (2001). „Mycobacterium leprae and leprosy: a compendium“. Microbiol Immunol. 45 (11): 729–36. PMID 11791665. Архивирано од изворникот на 2009-01-13. Посетено на 2011-02-27.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. „New Leprosy Bacterium: Scientists Use Genetic Fingerprint To Nail 'Killing Organism'. ScienceDaily. 2008-11-28. Посетено на 2010-01-31.
  4. Kenneth J. Ryan, C. George Ray, editors. (2004). Ryan KJ, Ray CG (уред.). Sherris Medical Microbiology (4. изд.). McGraw Hill. стр. 451–3. ISBN 0838585299. OCLC 52358530 61405904 Проверете ја вредноста |oclc= (help).CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. DISCOGS, Dinosaur* ‎– Dinosaur (пристапено на 30.7.2020)
  6. Discogs, Metallica ‎– Master Of Puppets (пристапено на 17.1.2021)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори