Кратовска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Табачка Река)
Кратовска Река
Табачка Река
Текот на Кратовска Река низ Кратово
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местосо спојување на Манцева Река, Баба Карина Река и Табачка Река во центарот на Кратово
Устие 
 • место
Крива Река
 • координати
42°06′32″N 22°05′05″E / 42.10889° СГШ; 22.08472° ИГД / 42.10889; 22.08472Координати: 42°06′32″N 22°05′05″E / 42.10889° СГШ; 22.08472° ИГД / 42.10889; 22.08472
Особености на сливот
ТечениеКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море
Речен сливВардар

Кратовска Река или Табачка Рекарека која поминува низ градот Кратово, во североисточниот дел на Македонија. Реката во текот на нејзиното течение низ градот Кратово е во целост уредена со посебен бетонски кеј, направен пред неколку години.

Потекло[уреди | уреди извор]

Кратовска Река настанува со спојување на Манцева Река, Баба Карина Река и Табачка Река во центарот на Кратово.

Мостови[уреди | уреди извор]

На самата река се зачувани четири камени и еден дрвен мост, како и еден бетонски мост во самиот град Кратово.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]