Сушица (Брегалница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сушица
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Vinica Municipality, Macedonia.svg Виница
СелаЛаки
Слив
Главен изворГолак
УстиеБрегалница
ТечениеМалешевска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море
Сливна повр.101,04 км2
Физички особености
Должина6,3 км

Сушица — река во Македонија. Извира на планината Голак, североисточно од Виница и северно од селото Лаки, десна притока на Малешевска Река, а таа се влива во реката Брегалница како нејзина лева притока. Зафаќа сливно подрачје од 101,04 км2. Должината на нејзиното течение изнесува 6,3 км.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 71. ISBN 978-9989-2117-6-8.