Суперкуп на Македонија (ракомет) 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2017 Суперкуп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење12 септември
ОдржувалиштаСпортски центар Јане Сандански (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар (1. титула)
ВторопласиранЕурофарм Работник

Суперкупот на Македонија 2017 - 1. издание на Суперкупот на Македонија во ракомет. Турнирот бил одржан на Спортски центар Јане Сандански во Скопје на 12 септември 2017 година.[1] Во првото издание првак бил Вардар.[2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Јане Сандански
Капацитет: 5,400
Sportski centar Jane Sandanski.jpg

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
Вардар Првак во Супер лигата 2016/17
Еурофарм Работник Вицепрвак во Купот на Македонија 20171

1 Вардар го освоил Купот на Македонија 2017.

Натпревар[уреди | уреди извор]

12 септември 2017
17:00 СЕЛВ
Вардар 30 – 25 Еурофарм Работник Спортски центар Јане Сандански, Скопје
повеќемина-3 4 (19 – 12) Г. Ојлески
Извештај


Победник во
Суперкупот на Македонија 2017
Вардар
1. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прв Суперкуп на Македонија во ракомет – Вардар против Работник“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 септември 2017. Посетено на 14 декември 2019.
  2. „РК Вардар е освојувач на првиот македонски Суперкуп трофеј“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 септември 2017. Посетено на 14 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]