Суперкуп на Македонија (ракомет) 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2018 Суперкуп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење18 август
ОдржувалиштаИгралиште Женска Плажа (во Струга градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар (2. титула)
ВторопласиранМеталург

Суперкупот на Македонија 2018 - 2. издание на Суперкупот на Македонија во ракомет. Турнирот бил одржан на Игралиштето Женска Плажа во Струга, во рамки на 46. издание на Меѓународниот ракометен турнир Струга, на 18 август 2018 година.[1] Суперкупот бил освоен од Вардар по вторпат.[2][3]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Струга
Игралиште Женска Плажа
Капацитет: 500

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
Вардар Првак во Супер лигата 2017/18
Металург Вицепрвак во Купот на Македонија 20181

1 Вардар го освоил Купот на Македонија 2018.

Натпревар[уреди | уреди извор]

18 август 2018
21:15 СЕЛВ
Вардар 33 – 24 Металург Игралиште Женска Плажа, Струга
Гледачи: 2,000
Судии: Дејан Георгиевски, Димитар Георгиевски
Т. Дибиров 8 (16 – 10) повеќемина-4 4
Извештај


Победник во
Суперкупот на Македонија 2018
Вардар
2. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Супер купот на Македонија се игра во сабота во Струга“. rkvardar.mk преку web.archive.org. 18 јули 2018. Посетено на 11 декември 2019.
  2. „Вардар - Металург 2018-08-18“. gol.mk преку web.archive.org. 18 август 2018. Посетено на 11 декември 2019.
  3. „Вардар освојувач на македонскиот ракометен Супер куп“. opserver.mk преку web.archive.org. 19 август 2018. Посетено на 11 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]