Прејди на содржината

Стојанчо Коцев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стојанчо Манасиев Коцев ( 1925 во Скопје15 мај 1945 во Бихаќ, Босна и Херцеговина) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. Завршил основно училиште, а потоа изучил занает. Работел како механичар. Во втората половина на 1944 година стапил во НОВ и ПОЈ и учествувал во борбите за конечното ослободување на Македонија. Во составот на XV македонски корпус заминал за Срем, каде учествувал во пробивот на Сремскиот фронт. По ослободувањето храбро загинал, во борбите против квислиншките банди кај Бихаќ, на 15 мај 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 77. На |first= му недостасува |last= (help)