Список на државни водачи во 2008 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Список на лидери на држави по година
2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • Список на лидери на држави во 2008 година • 2009
Настани во 2008 година


Долу се наведени сите лидери во државите во светот, распоредени по држави во 2008.

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Австралија со Океанија[уреди | уреди извор]