Разлика помеѓу преработките на „Класична архитектура“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
{{Archhistory}}
'''Класичната архитектура''' се дели на:
* '''[[Старогрчка архитектура]]''' пред времето на [[Александар Македонски]]
* '''[[Старогрчка уметност|Хеленска архитектура]]'''
* '''[[Римска архитектура]]'''
 
Само грчката архитектура пред времето на [[Александар Македонски]] (кој починал во [[323 п.н.е.]]) може да се смета за автентично '''етничка'''. Старите грци инале непоправливо лош и навредлив став кон т.н. ''барбарои'' – сите кои не биле грци. Големите освојувања на Алекнсадар значеле дека преку [[Македон]]ија, грчката архитектура нашла примена и извршила влијание вез египетската, семитската, па дури и иранската култура. Иако и понатаму грците сметале дека мора да се зборува грчки за да се биде цивилизиран човек, етничката сиверсификација на хеленскиот свет била очегледна. '''Формалните елементи''' на класичната грчка архитектура се применувале на храмови на богови кои не се обожувале во [[Стара Грција|Грција]].
„Елементите“ на класичната архитектура се имаат применувано во радикално различни контексти од оние во кои тие се развиле. [[Архитектонски поредок|Архитектоснките редови]] – [[Дорски ред|Дорскиот]], [[Јонски ред|Јонскиот]] и [[Коринтски ред|Коринтскиот]] – имаат значење во стилската историја во Грција од [[V век п.н.е.]], пренасочувајќи се кон промените на истата во [[Галија]] од [[I век]] н.е. и постојаното возобновување на овие стилови одтогаш па наваму.
== Видете исто така ==
* [[Листа на термини од класичната архитектура]]
* [[Архитектонски поредок]]
* [[Архитектонски стил]]
 
== Наводи ==
* Sir John Summerson. ''The Classical Language of Architecture''.
 
[[Категорија:Историја на архитектурата]]
941.847

уредувања

Прегледник