Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 204 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Биографија инфо |
име=Љубка Рондова |
починал-место= |
}}
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е [[бугари|бугарска]] пејачка на народни песни.
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е пејачка на народни песни од Бугарија. Родена е во [[костур]]ското село [[Шестево]] (на грчки Сидирохори), [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува славјанска филологија на Карловскиот универзитет во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се прселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.
 
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е пејачка на народни песни од Бугарија. Родена е во [[костур]]ското село [[Шестево]] (на грчки Сидирохори), [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува славјанска филологија на Карловскиот универзитет во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се прселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.
 
Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во [[Софија]], кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци “[[Гоце Делчев]]”. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.
Во [[1980]] година, ги прави првите записи во Бугарското радио, а потоа и во Балкантон, [[БНТ|Бугарската телевизија]], Радио [[Благоевград]]. Тие се тиражирани на голем број грамофонски плочи, аудио и видео албуми.
 
Во [[2000]] година, е издаден нејзиниот прв албум на компакт диск “Смилјана”. Во него се вклучени 22 најпопуларни и омилени песни од целото нејзино 40-годишно музичко наследство. Во [[2003]] година, излегува и нејзиниот втор компакт диск “Песните се моите деца”, во кои се вклучени 15 потполно нови исполнувања.<ref>[http://www.zen-electronics.com/index.php?si=53 Љубка Рондова - песните се моите деца]</ref> Од нив 9 стари автентични песни од нејзиното родно Костурско и 6 авторски.
 
И до денешен ден Љубка Рондова продолжува да открива и запишува автентични народни песни.
 
За нејзиниот придонес во развојот и популаризирањето на бугарската култура, на [[22 мај]] [[2002]] година Љубка Рондова е удостоена со орден “Стара планина”.<ref>[http://www.daxy.com/dvz/2002_eng/054.html Official Gazette, May 31, 2002] </ref> Таа е носител на орден “Кирил и Методиј” II степен и златен медал “Петко Војвода”.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.youtube.com/watch?v=nErQW32UxAQ&feature=related Интервју со Љубка Рондова во „Операција Слава“ дел 1]
* [http://www.youtube.com/watch?v=jZmN8K_1Mfk Интервју со Љубка Рондова во „Операција Слава“ дел 2]
== Белешки ==
 
<references />
[[Категорија:Бугари]]
[[Категорија:Егејци]]
529

уредувања

Прегледник