Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 9 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
 
[[Слика:kapan-plan.jpg|thumb|right|300px|Надолжен пресек на Капан ан - '''А'''. Влез '''Б'''. Внатрешен двор '''В'''. Трем '''Г'''. Чардак]]
'''Капан ан''' е конак во [[СтараскопскаСтара скопска чаршија|старата скопска чаршија]] во [[Скопје]] изграден е во средината на [[XV век]]. Негов [[ктитор]] бил [[Иса-бег]], војвода и [[командант]] на [[Скопско краиште|Скопското краиште]]. Како ан функционирал сè до [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]].
Капан ан е тип на градски [[ан]]. Името го добил спред големиот јавен [[кантар]] ([[Арапски јазик|арапски]]: ''kabban'') кој бил сместен во анот или пред неговите порти и на кој била мерена увезената [[стока]].
 
Неговата површина изнесува 1,086 м². Анот има два влеза, [[приземје]] и [[кат]]. Има вкупно 44 простории кои служеле за сместување на патниците и трговците со нивните [[карван]]и. [[Штала]]та за добитокот се наоѓала на источната страна на анот. Делот од [[чаршија]]та околу анот била наречена [[Капан чаршија]], а чешмата пред неговиот влез [[Капан чешма]].

Прегледник