Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: right|122px|Црвена боја, колоритна и шпартана [[Image:Wapen Amsterdam.svg|thumb|122px|[[Шт...)
 
сНема опис на уредувањето
* од скапоцените камења, [[рубин]]от
* Од небесните тела, [[Марс]]
 
 
{{tincture}}
 
==Видете исто така==
==Наводи==
*Brault, Gerard J. (1997). ''Early Blazon: Heraldic Terminology in the Twelfth and Thirteenth Centuries'', (2nd ed.). Woodbridge, UK: The Boydell Press. ISBN 0-85115-711-4.
 
 
{{tincture}}
 
[[Категорија:Хералдички бои]]

Прегледник