Прејди на содржината

Бакар (хералдика)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бакарбоја на бакар, која во хералдиката заедно со среброто и златото ѝ припаѓа на групата на „метали“. Бакарот бил воведел во канадската хералдика..[1]

Бакарот како боја не се употребува често и е препознатлив по неговата застапеност на грбот на градот Вајтхорс во канадската сојузна држава Јукон.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Appleton, David B. (2002). „New Directions in Heraldry“ (PDF). baronage.co.uk. стр. 3. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-03-09. Посетено на 6 јануари 2014.
  2. The Public Register of Arms, Flags and Badges of Canada - The City of Whitehorse