Пандурица: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 708 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Pandurica“)
 
Нема опис на уредувањето
 
{{Infobox monument
'''Пандурица''' ([[црногорски]]: Пандурица) - стар [[замок]] во [[Црна Гора]] јужно од градот [[Никшиќ]]. Сместен е во истоимената ридска област<ref name="mapcarta">{{Наведена мрежна страница|url=http://mapcarta.com/18996758|title=Pandurica Map - Montenegro - Mapcarta|publisher=mapcarta.com|accessdate=23 јануари 2022}}</ref> на брегот на реката [[Зета (река)|Зета]]. Таа е споменик на културата од национално значење.
| name = Пандурица
| native_name =
| image = Pandurica.jpg
| caption = Пандурица во 2015 година
| location = [[Никшиќ]], [[Црна Гора]]
| designer =
| type =
| material =
| length =
| width =
| height =
| begin = 1367
| complete =
| open =
| dismantled =
| dedicated_to =
| map_image =
| map_text =
| map_width =
| relief =
| coordinates = {{coord|42.7241|18.9708|display=inline,title}}
| website =
| extra =
}}
'''Пандурица''' ([[црногорски]]: Пандурица) - стар [[замок]] во [[Црна Гора]] јужно од градот [[Никшиќ]]. Сместен е во истоимената ридска област<ref name="mapcarta">{{Наведена мрежна страница|url=http://mapcarta.com/18996758|title=Pandurica Map - Montenegro - Mapcarta|publisher=mapcarta.com|accessdate=23 јануари 2022}}</ref> на брегот на реката [[Зета (река)|Зета]]. Таа е споменик на културата од национално значење.
 
== Историја ==
Во 1473 година Горна Зета му ја доделил владетелот Иван Црнојевиќ на својот војвода Бодган, кој бил основач и водач на племето Пјешивци. Јужниот раб на долината Никшиќ долж Зета служел како граница помеѓу земјата на племенското семејство Никцевици и [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]], која ја окупирала земјата околу Никшиќ (тогаш наречена Оногошт). Бил воспоставен трговски пат помеѓу земјите, а замокот Пандурица потоа бил користен за контрола на оваа рута. Турците редовно го напаѓале замокот, но секој пат бил повторно изграден. Постојат предлози дека областа во близина на замокот била активно реконструирана помеѓу 1500 и 1600 година. Во 16 век, [[Манастир Острог|Манастирот Острог]] бил основан во југоисточните планини покрај патеката; па замокот Пандурица почнал да служи како безбедносен кордон за манастирот.
 
Во 1877 година, градот Никшиќ бил ослободен од Турците од силите на кнезот [[Никола I Петровиќ|Никола Петровиќ-Његош]] (подоцна крал). Во 1878 година Стара Херцеговина била припоена на [[Кнежевство Црна Гора|Црна Гора]] по барање на [[Руска Империја|Русија]]. За поврзување на нови територии со копното на Црна Гора и нејзиниот главен град [[Подгорица]], било одлучено да се изгради нов пат и да се изгради мост над Зета во околу 1 км во близина на замокот Пандурица. Реката таму била многу широка, па мостот станал многу долг. Кнезот Никола побарал помош од рускиот император [[Александар III (Русија)|Александар III]]: тој се согласил и доделил ресурси за изградба на патот, кој одел во близина на замокот, и за изградба на масивниот монументален мост со 18 распони, Царев Мост, кој сега се смета за една од главните знаменитости на Црна Гора.
 
Од 2014 година, замокот и соседните територии сè уште припаѓале на семејството Никцевици од племето Пјешивци. Денеска во замокот се водат археолошки и реставраторски работи. Во 2017 година била одбележена 650-годишнината на Пандурица.<ref name="imperor">{{Наведена мрежна страница|url=http://imperor.net/en/uncategorized/castle-pandurica-was-built-in-1367-by-the-lord-of-zeta-stracimir-balsic/|title=Castle Pandurica was built in 1367 by the Lord of Zeta Stracimir Balšić|publisher=imperor.net|accessdate=23 јануари 2022}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}} 
 
 
=== Книжевност (на црногорски и српски) ===

Прегледник