Зета (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зета
Местоположба
Физички особености
УстиеМорача
Должина86 km
Особености на сливот

Зета — река во Црна Гора. Нејзиниот извор се наоѓа во падините на планината Војник и тече кон исток 86 километри каде што се слева во реката Морача северно од Подгорица.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Теоријата вели дека името „Зета“ влече корени од зборовите „жетва“ или „жито“.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Зета е најголемата притока на реката Морача. Хидроцентралата „Перучица“ во близина на Никшиќ ја користи водата од реката Зета за производство на електрична енергија. Потоа, реката тече низ долината Бјелопавлиќи, сè до нејзиното влевање во Морача неколку километри северно од Подгорица.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мала енциклопедија Просвета (3. изд.). Белград: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. Отсутно или празно |title= (help)
  • Марковиќ, Јован (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сараево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.

Наводи[уреди | уреди извор]