Манастир Острог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Острог
Информации
Целосно имеМанастир Острог
Манастир на:Српска Архиепископија
Основан1923-1926
Посветен наСвети Василије Острошки
Личности
Основач (и)Архиепископ Василије
Место
МестоЦрна Гора (Монтенегро
Видливи остатоциАрхиепископ Василије

Манастирот Острог е манастир на Српската православна црква сместен со речиси вертикална позадина, издигнат во големата карпа на Острошка Греда, во Црна Гора. Тој е посветен на Свети Василиј од Острог ( Свети Василије Острошки ), кој беше погребан овде. Од манастирот, може да се види извонреден поглед на рамнината Бјелопавличи. Манастирот се наоѓа во Општина Даниловград, 50   км од Подгорица и 15   км од Никшиќ. Манастирот Острог е најпопуларно место за поклонение во Црна Гора.

Историја[уреди | уреди извор]

Горна црква на манастирот Острог
Поглед од горниот манастир на Острог до рамнината Бјелопавличи

Манастирот го основал Василије, митрополитот епископ на Херцеговина во 17 век. Починал таму во 1671 година, а неколку години подоцна се прославил. Неговото тело е вградено во религија, чувана во пештерската црква посветена божјата мајка во храмот.

Денешниот изглед му беше даден на манастирот во 1923-1926 година, по пожар што го уништи главниот дел од комплексот. Двете мали пештерски цркви беа поштедени и тие се клучните области на споменикот. Фреските во црквата се создадени кон крајот на 17 век. Другата црква, посветена на Светиот крст, е сместена во една пештера на горниот степен на манастирот и е насликана од господар Радул, кој успешно се справи со природните облици на пештерата и ги постави фреските веднаш на површината на карпата. Околу црквата се наоѓаат монашките резиденции, кои заедно со црковната зграда и пределот го прават овој споменик извонредно убав.

За време на Втората светска војна, одред на четниците предводени од Блашо Џукановиќ и Бајо Станишиќ се засолниле во Острог до 18 октомври 1943 година, кога југословенските партизани им ветија на четниците дека нивните животи ќе бидат поштедени ако се предадат.[1] Џукановиќ и 23 четници мирно се предале, очекувајќи да бидат поштедени, но сите биле убиени од партизаните во Острог.[2] Станишиќ и тројца членови на неговото пошироко семејство првично не се предадоа, но не преживеаја во Острог. Постојат различни извештаи за тоа што се случило со Станишиќ и неговото семејство; извори се контрадикторни едни со други за тоа дали Станишиќ и неговото семејство биле убиени во борба против партизаните или извршиле самоубиство кај Острог.

Православниот манастир Острог е еден од најчесто посетуваните на Балканот. Привлекува над 100.000 посетители годишно. Го посетуваат верници од сите делови на светот, поединечно или во групи. Тој претставува место за состаноци на сите исповеди: православни, католици и муслимани. Според расказите на аџиите, молејќи се по неговото тело, многумина биле излечени и помогнале во намалување на тешкотиите во нивните животи.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Горен манастир[уреди | уреди извор]

Во горниот манастир се сместени Црквата на светиот крст. Моштите на Свети Василиј од Острог лежат во Црквата на светиот крст. Интересно е и лозата која расте од карпата. Се вели дека е чудо затоа што ништо не треба да може да расте од чистото карпесто лице.

Долен манастир[уреди | уреди извор]

Долна црква

Долниот манастирски центар се наоѓа околу Црквата на Света Троица што е изградена во 1824 година. Таа, исто така, го сочинува повеќето од монасите резиденции. Овде има и соби за домови кои се достапни за верниците.

Традиции[уреди | уреди извор]

Традиционално е аџиите да одат по 3   км од долниот манастир до горниот манастир бос. Пред да влезат во црквата да се молат пред Свети Василиј Острошки, аџиите прават донации за облека, ќебиња или потрошен материјал како сапун за монасите. Манастирот го слави својот празник на 12 мај секоја година. Свети Василиј почина на 29 април во православниот календар што е еднакво на 12 мај во грегоријанскиот календар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. V. Kadić (October 21, 2016). „Novosti: Ostrog: Parastos braniocima ćivota Svetog Vasilija Ostroškog (српски). Посетено на August 21, 2017.
  2. Miljan Stanišić (March 17, 2016). „Dan: Manastir Ostrog danas (српски). Посетено на August 21, 2017.