Румињахуи: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 26 бајти ,  пред 8 месеци
+
с (Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
(+)
 
[[Податотека:RuminahuiRumiñahui, Otavalopor José Yépez A. (1925).jpg|thumb|200px|Споменик на Румињахуи во [[Еквадор]].]]
 
'''Румињахуи''' (роден во [[15 век]], умрел на [[25 јуни]] [[1535]]) бил [[Инка]] генерал кој по смртта на [[Сапа Инка]] [[Атахуалпа]] го продолжил отпорот против [[Шпанско освојување на Империјата на Инките|шпанската инвазија]] во [[Тавантинсују]] во [[1533]].
5

уредувања

Прегледник