Разлика помеѓу преработките на „Евдокија Бајана“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: император → цар
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: императорка → царица)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: император → цар)
 
'''Евдокија Бајана''' (починала на {{починал на|12|април|901}} во {{починал во|Цариград}}) била византиска царица, трета сопруга на царот [[Лав VI Мудриот]].
 
Според [[Теофан Исповедник]], Евдокија потекнувала од [[Опсикион (тема)|темата Опсикион]]. Се омажила за императорцар Лав VI во пролетта [[900]] година. Ова бил трет брак на царот. Претходните две сопруги на Лав VI починале без да му родат машки наследник. Од нив царот имал неколку ќерки. Лав VI се надевал дека од бракот со Евдокија ќе се роди машки наследник на престолот. [[Ѓорѓи Острогорски]] споменува дека овој брак противречел на тогашните византиски закони и на практиката во православниот свет, поради што царот требало да побара дозвола да се омажи по третпат од патријарх [[Антониј II Цариградски]].
 
Евдокија починала година подоцна, на [[12 април]] [[901]] година, при раѓањето на своето прво дете. Теофан споменува дека детето било момче кое останало некрстено. Во "''За церемониите''" меѓу имињата на децата на Лав VI се споменува и името Василиј што може да се идентификува со името на мртвородениот син на Евдокија. Во своето дело, Константин VII споменува дека Евдокија била погребана во [[Црква Свети Апостоли (Цариград)|црквата "Св. Апостоли"]] во [[Цариград]].

Прегледник