Федериго Тоци: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
Форматна исправка на датуми, replaced: јануари, 1 → јануари 1 (2), март, 1 → март 1
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Форматна исправка на датуми, replaced: јануари, 1 → јануари 1 (2), март, 1 → март 1)
| caption = Тоци во1910
| pseudonym =
| birth_date = 1 јануари, 1883
| birth_place = [[Сиена]]
| death_date = 21 мает, 1920
}}
 
'''Федериго Тоци''' ({{lang-it| Federigo Tozzi }} - 1 јануари, 1883 [[Сиена]] - 21 март, 1920 , [[Рим]]) бил [[италија]]нски [[писател]]<ref>[https://www.britannica.com/biography/Federigo-Tozzi/ Federigo Tozzi]</ref>.
 
==Биографија==
Преку својата книжевна активност, тој го привлкол вниманието на писателот [[Лујџи Пирандело]], кој постојано го го поддржувал. Тоци починал во 1920 година од комбинација на [[грип]] и [[пневмонија]]<ref>[http://www.treccani.it/enciclopedia/federigo-tozzi/ Tòzzi, Federigo]</ref>.
До ден денес го истакнуваат за прв италијански модернист. Според [[Итало Калвино]], тој е еден од најголемите европски писатели со италијанско потекло. Неговиот стил е концизен и лаконски. Според [[Алберто Моравија]], Тоци опишувал големи трагедии со едноставни зборови.<ref>[https://www.ilpalio.siena.it/5/personaggi/50/ Federigo Tozzi nasce a Siena]</ref>.
 
 
== Творештво==
* [http://www.bibliotecaitaliana.it/exist/bibit/browse/autore.xq?autore=Tozzi,%20Federigo Works by Federigo Tozzi] at [https://web.archive.org/web/20070916073204/http://www.bibliotecaitaliana.it/ Biblioteca Italiana] (in Italian)
* [https://web.archive.org/web/20160308165443/http://premioletterariocastelfiorentino.it/aspettando/aspettando_2003/aspettando_testi_03.htm Omaggio a Federigo Tozzi]
* [https://web.archive.org/web/20160307015132/http://premioletterariocastelfiorentino.it/video/video_2003.htm Nel paese di mio padre]
 
== Библиографија ==
 
{{DEFAULTSORT:Тоци, Федериго}}
[[Категорија: Италијански писатели од 20 век]]

Прегледник