Федериго Тоци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Федериго Тоци
Federigo Tozzi
Тоци во1910
Роден/а1 јануари 1883
Сиена
Починат/а21 мает, 1920
Рим
НационалностИталијанец

Федериго Тоци (италијански: Federigo Tozzi - 1 јануари 1883 Сиена - 21 март 1920 , Рим) бил италијански писател[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој бил син на гостилничар. Првично работел како службеник во железница, но ја презел семејната гостилница по смртта на неговиот татко. Во 1911 година ја објавил својата прва книга поезија. Две години подоцна, тој започнал да работи на неговиот прв роман - „Со затворени очи “. Преку својата книжевна активност, тој го привлкол вниманието на писателот Лујџи Пирандело, кој постојано го го поддржувал. Тоци починал во 1920 година од комбинација на грип и пневмонија[2]. До ден денес го истакнуваат за прв италијански модернист. Според Итало Калвино, тој е еден од најголемите европски писатели со италијанско потекло. Неговиот стил е концизен и лаконски. Според Алберто Моравија, Тоци опишувал големи трагедии со едноставни зборови.[3].

Творештво[уреди | уреди извор]

 • Sверови (1917)[4].
 • Со затворени очи (1919)'
 • Три крстови (1920)
 • Стопанството (1921)
 • Егоист (1923)
 • Спомени на служителот (1927)
 • Раскази
 • Ѕверови, работи, луѓе
 • Семејството
 • Вистината
 • Неодамна луѓе
 • Наследството
 • Љубовта“, роман
 • Млади луѓе“, роман [5].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Federigo Tozzi“. Архивирано од изворникот на 2020-10-13. Посетено на 2020-07-24.
 2. Tòzzi, Federigo
 3. Federigo Tozzi nasce a Siena
 4. Federigo Tozzi’s beautiful, strange love stories
 5. Federigo-Tozzi

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Pasquale Voza, Tozzi tra paese ed Europa, in AA.VV., Per Tozzi Editori Riuniti, Roma, 1985
 • Cristof Weinand, La città simbolica in Federigo Tozzi, en Symbolon, Anno II, número 3-4.
 • Ruggero Puletti, Federigo Tozzi: la provincia come confino, en AA.VV., Per Tozzi, editori Riuniti, Roma, 1985
 • Jeuland-Meynaud M., Lettura antropologica della narrativa di Federigo Tozzi, Roma, Bulzoni Editore, 1991
 • El presente artículo es en su mayor parte la traducción del artículo original que se puede encontrar en la Wikipedia de idioma italiano.