Разлика помеѓу преработките на „Трговиште (Србија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
}}
 
'''Трговиште''' — гратче сместено во [[Пчињски Округ|Пчињскиот Округ]] во [[Србија]]. Лежи на реката [[Пчиња (река)|Пчиња]] и е административно седиште на [[Општина Трговиште (Србија)|Општина Трговиште]]. Според последниот попис од 2011 година, во Трговиште има 1.767 жители, додека на територијата на општината живеат 5.091 жител.
 
== Историја ==
Во Трговиште, во 1877 година, биле роден [[Македонци|македонскиот]] комитски војвода со [[Србоман|србоманскисрбоман]]ски погледи, Крсто Ковачев Трговишки.<ref>"Време", Београд 1932. године</ref>
 
== Демографија ==
== Познати личности ==
 
* Крсто Ковачев Трговишки, [[Србоман|србоманскисрбоман]]ски четнички војвода
 
== Наводи ==

Прегледник