Разлика помеѓу преработките на „Енио“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 91 бајт ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:Image of Enyo the Goddess- 2014-04-16 07-17.jpg|мини|Енио]]
'''Енио''' ({{lang-gr|Ἐνυώ}}, во превод „олицетворение на војната“) е божица на војната од [[грчката митологија]]. Таа е ќерка на [[Зевс]] и [[Хера]], а жена на [[Арес]], богот на војната, со кого имала син.
 
343

уредувања

Прегледник