Разлика помеѓу преработките на „Варикап“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (→‎Примена: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
| контакти = [[анода]] и [[катода]]
}}
'''Варикап диода''', '''варактор диода''', '''диода со променлив капацитет''' или '''диода со променлива реактанса''' – вид [[диода]] дизајнирана да го користи [[напон]]ски променливиот [[електричен капацитет|капацитет]] на инверзно поларизиран [[p–n спој]].<ref>{{citeНаведена bookкнига|last1=Sedra|first1=Adel|last2=Smith|first2=Kenneth|authorlink1=Adel Sedra|authorlink2=Kenneth C. Smith|title=Microelectronic circuits|date=2010|publisher=Oxford University Press|location=New York|isbn=9780195323030|page=214|edition=6th}}</ref>
 
== Примена ==

Прегледник