Разлика помеѓу преработките на „Клара Асишка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, removed: |ref=harv using AWB
(нова страница)
 
с (clean up, removed: |ref=harv using AWB)
|venerated_in=[[Римокатоличка црква]], [[Англиканска заедница]], [[Лутеранска црква]]
|image = Simone Martini 047.jpg
|caption = Детаљ од Света Клара од [[фреска]] (околу 1320) од [[Симоне Мартини]] во [[Базилика Сан Франческо од Асизи |базиликата Сан Франческо]], [[Асизи]]
|birth_place=[[Асизи]]
|death_place=[[Асизи]]
 
== Биографија ==
Клара била родена во 1194 година во [[Асизи]]. Потекнувала од аристократски род, и како таква била предодредена за политички брак. Во осумнаесеттата година побегнала од таквиот живот и станала следбеник и близок пријател на [[Франциск Асишки]]. Го засакала животот во сиромаштија и во 1212 година се затворила во строгиот манастир Св. Дамјан во близина на Асизи. Со помош на Франциск, Клара основала женски францискански ред - [[клариси]]. Со години се борела протива папската курија да го прифатат правилото на Св. Бенедикт за монахињи и да бара извор на приходи за манастирот на кои би можела да се потпре. Два дена пред нејзината смрт, [[Папа Александар IV|папата Александар]] го одобрил правилото кое таа го составила и кое го нагласувало францисканското начело на лично и заедничко сиромаштво, но кое се спроведува во затворено опкружување.
 
За Клара имало бројни легенди меѓу кои и онаа која опишува дека Клара успеала да ги истера [[Сарацени]]те кои го нападнале Асизи носејќи во рацете пиксида, сад за хостии Католичката црква ја слави Клару на 11 август.
 
== Поврзано ==
 
== Литература ==
* {{Cite book|ref=harv|last=Линч|first=Џозеф Х.|title=Историја средњовековне цркве|year=1999|location=Београд|publisher=Clio|url=https://www.scribd.com/document/351725099/Istorija-Srednjovekovne-Crkve-D%C5%BEozef-Lin%C4%8D}}
 
==Надворешни врски==

Прегледник