Разлика помеѓу преработките на „Анче Џамбазова“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
 
| родители =
| роднини =
| деца = ТаtjанаТатјана Џамбазовa <br> [[Игор Џамбазов]]
}}
'''Анче Џамбазова''' (родена во {{роден на|033|Августавгуст|1942}} – починала на {{починал на|30|септември|1997}} во [[Скопје]]) — македонска театарска и филмска глумица, најпозната по улогите во [[Мирно лето (филм)|Мирно лето]] и [[Македонски народни приказни (ТВ серија)|Македонски народни приказни]]. Анче Џамбазова е ќерка на глумецот [[Петре Прличко]], сопруга на компизиторот [[Александар Џамбазов]] и мајка на шоуменот [[Игор Џамбазов]] и архитект/технологист [[Татјана Џамбазова]]
 
Документарец за Анче Џамбазова:

Прегледник