Разлика помеѓу преработките на „Кореја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Locator map of Korea.svg|right]]
'''Кореја''' е географско подрачје и поранешна држава која се наоѓа на истоимениот [[полуостров]] во североисточна [[Азија]], која по [[корејска војна|корејската војна]] во [[1950]] - [[1953]] била поделена на:
* [[Северна Кореја]] (народна комунистичка диктатурарепублика)
* [[Јужна Кореја]] (слободна демократска капиталистичка република).
Терминот Кореја важи за обете страни.
{{никулец}}
138

уредувања

Прегледник