Разлика помеѓу преработките на „Верверици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
поправка на правопис
(поврзница)
(поправка на правопис)
и видете во текстот.
}}
'''Верверици''' ({{lang-la|Sciuridae}}) — [[семсјтво (биологија)|семејство]] цицачи од редот на [[глодариглодачи]]те. Во неа припаѓаат животни кои се различни по својот изглед и начин на живеење, обединети со нивното заедничко потекло и сличноста во [[Анатомија|анатомската]] градба.
 
== Надворешен изглед ==
Вервериците се паметни животинки, во населените места тие се способни да се исхрануваат од птичјите хранилки, потоа копаат во потрага по семиња од растенијата и се населуваат во места какви што се поткровјата и [[Мансарда|мансардите]]. И покрај тоа што многу компании продаваат хранилки со заштита од верверици, многу малку од нив се во состојба да ги спречат.
 
Понекогаш вервериците се сметаат за штетници бидејќи можат да изгризаат сè што е можно; нивните заби се секогаш остри и постепено се обновуваат (кај глодаритеглодачите забите растат постојано). Сопствениците на куќи кои се наоѓаат во области со голема популација на верверици мораат внимателно да ги затворат своите подруми и поткровја, бидејќи вервериците таму можат да изградат свои гнезда и да направат разновидни штети.
 
Верверицата може да се нахрани од човечка рака. Бидејќи се адаптирани да го кријат вишокот од храна, тие ќе доаѓаат сè додека им се нуди храна. Кога еден човек ја намамува верверицата за да ја нахрани, таа ќе се враќа кај него секој ден за нова порција. Вервериците кои живеат по парковите и градините одамна научиле дека човекот е извор на храна.
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Верверици| ]]
[[Категорија:ГлодариГлодачи]]

Прегледник