Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 351 бајт ,  пред 2 години
* „Зајаците и жабите“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 50.</ref>
* „Зајакот и желката“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 51.</ref>
* „Зајко, зајко од дупката!“ ([[српски]]: ''Зека, зека из јендека!'') - песна на српскиот поет [[Јован Јовановиќ-Змај]].<ref>Јован Јовановиħ Змај, ''Краљевина Лаждишажди''. Београд: Просвета, 1963, стр. 95.</ref>
* „Ти си само плашлив зајак“ - песна на македонскиот писател [[Славко Јаневски]].<ref>Славко Јаневски, ''Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми''. Скопје: Темплум, 2014, стр. 73-74.</ref>
* „[[Зајче безопавче]]“ - збирка песни за деца на македонскиот писател [[Васил Куноски]].<ref>Васил Куноски, ''Зајче безопавче'', Култура, Наша книга, Мисла, Македонска книга и Детска радост, Скопје, 1980.</ref>

Прегледник